Hromosvod je jedním z nejstarších vynálezů, co naše současná civilizace zná, pochází z poloviny osmnáctého století a již v této době, daleko před průmyslovou revolucí, měli lidé možnost zabránit důsledkům zásahu bleskem do stavebních konstrukcí budov. Tehdy šlo převážně o kamenné a dřevěné stavby a bleskový výboj si tu pak mohl vyžádat i oběti na životech a případný požár se pak snadno rozšířil na okolní stavby.

Hromosvod neboli bleskosvod můžeme i dnes považovat za jednu z nejdůležitějších částí staveb z hlediska zabezpečení budov před povětrnostními vlivy. U novostaveb jsou hromosvody dokonce povinné, ale to se netýká starších domů. Jestliže tedy zakoupíte dvougenerační rodinný dům o dvou patrech, který se nachází na vyvýšeném bodě v krajině, například na polosamotě, daleko od městské zástavby, je více než rozumné postarat se o instalaci funkčního hromosvodu a pak také o jeho pravidelné revize.

Instalace a revize hromosvodů jsou odborné práce, i když se vám může zdát, že by to šikovný kutil zvládl svépomocí během víkendu, nehledě na to, že když hromosvody fungovaly v době baroka, a v té době neexistovali žádní kvalifikovaní odborníci, tak proč byste to nedokázali i vy. Současné bezpečnostní předpisy však berou ohled na stavební konstrukce a zařízení by mělo mít odpovídající schopnost vykrýt drtivou většinu nebezpečných situací a výrazně snížit pravděpodobnost vzniku požáru v důsledku bleskového výboje.

Revize hromosvodů se pak starají o to, aby odhalovaly různé defekty zařízení způsobené povětrnostními vlivy, mechanickým poškozením při stavebních pracích anebo po úderu bleskem a jejich cílem je vědomí, že máme spolehlivého partnera i pro případ, že se nad naším domem přežene supercela s bouřkou nevídaného rozsahu, která zaplaví tamní oblast desítkami blesků a hustými dešťovými srážkami.